Line Follower - Qualification

Rank Robot Team City Rnd. 1 Rnd. 2 Rnd. 3 Rnd. 4 Rnd. 5 Best
1. 7 Nite 4 RGT.sk Trstená 5.1 9.8 5.2 9.7 6.8 5.1
2. 132 Iggy Iggy Gdańsk 5.3 14.6 19.6 --- --- 5.3
2. 141 SpeedBOT ROBÍCI Hranice 5.3 11.2 DNF --- --- 5.3
4. 144 Rychlík ROBÍCI Hranice 5.8 12.4 10.7 17.5 DNF 5.8
5. 41 Cvrček_2 Cvrčkovia Sklené 7.3 14.6 6.1 15.2 8.5 6.1
6. 140 motoko aftermath v2 motoko Zilina 6.3 15.4 8.5 --- --- 6.3
7. 42 Cvrček_3 Cvrčkovia Sklené 7.9 13.4 6.6 14.7 9.9 6.6
8. 30 LNX tripijo LNX robots Bratislava 6.8 15.6 6.9 17.7 17.0 6.8
9. 120 Pepíček KRA Písek 7.6 --- --- --- --- 7.6
9. 13 Snail RDT_2 Brno 7.6 --- --- --- --- 7.6
11. 121 Šakal KRA Písek 7.9 18.1 9.3 17.9 DNF 7.9
12. 122 Chuck KRA Písek 12.0 --- --- --- --- 12.0
13. 142 µBot ROBÍCI Hranice 13.5 24.0 20.0 30.3 19.0 13.5
14. 143 bMax ROBÍCI Hranice 14.0 --- --- --- --- 14.0
15. 146 MUMO Mašky Liberec 16.4 --- --- --- --- 16.4
16. 20 dead space Gjh team Bratislava 17.2 32.3 16.7 36.0 DNF 16.7
17. 24 SenzorPI SenzorPI Brno 45.7 48.9 24.9 --- --- 24.9
18. 4 Unnamed Bot boskovice Boskovice 26.1 --- --- --- --- 26.1
19. 68 Hledač Hledej Pardubice 26.4 --- --- --- --- 26.4
20. 10 LI9 KiWiJuice Brno 31.5 66.2 31.1 67.3 53.3 31.1
21. 116 Bob KRA Písek Písek 42.6 --- --- --- --- 42.6
22. 133 pásák rkml Mariánské Lázně 64.6 75.1 43.2 84.7 DNF 43.2
23. 101 Zajo2 zajo2 Stupava 65.7 149.6 129.6 --- --- 65.7
24. 70 Lenco RGT.sk Trstená 72.1 153.7 99.1 --- --- 72.1
25. 35 Zelenáček 42ex Praha DNF --- --- --- --- DNF
25. 87 Flashmeridian Meridian Prague DNF --- --- --- --- DNF
25. 89 ŠMax VVork Choceň DNF --- --- --- --- DNF

Line Follower (KIT)

Rank Robot Team City Rnd. 1 Rnd. 2 Rnd. 3 Rnd. 4 Rnd. 5 Best
1. 96 Lobot Loboteam Praha 6 49.5 72.2 41.4 80.2 45.9 41.4
2. 57 LineStorm Quantum Limes Olomouc 74.6 119.4 77.9 119.2 71.5 71.5
3. 33 nutella phenix Rosina DNF --- --- --- --- DNF
3. 79 Koliesko VeterRobot Bratislava DNF --- --- --- --- DNF
3. 80 Rezerva VeterRobot Bratislava DNF --- --- --- --- DNF
3. 130 MOG3 roboru Rudna DNF --- --- --- --- DNF
3. 36 Emil RaNe Pardubice DNF --- --- --- --- DNF

LF finale

Rank Robot Team City Round 1 Best
1. 42 Cvrček_3 Cvrčkovia Sklené 30.4 30.4
2. 30 LNX tripijo LNX robots Bratislava 32.4 32.4
3. 10 LI9 KiWiJuice Brno DNF DNF
3. 142 µBot ROBÍCI Hranice DNF DNF
5. 41 Cvrček_2 Cvrčkovia Sklené --- ---
5. 7 Nite 4 RGT.sk Trstená --- ---

Line Follower (KIT) - Finals

Rank Robot Team City Round 1 Best
1. 57 LineStorm Quantum Limes Olomouc 168.9 168.9
2. 96 Lobot Loboteam Praha 6 DNF DNF

LF finale 2

Rank Robot Team City Round 1 Best
1. 41 Cvrček_2 Cvrčkovia Sklené 20.8 20.8
2. 30 LNX tripijo LNX robots Bratislava 28.1 28.1
3. 42 Cvrček_3 Cvrčkovia Sklené 31.1 31.1
4. 7 Nite 4 RGT.sk Trstená DNF DNF

LF finale 3

Rank Robot Team City Round 1 Best
1. 42 Cvrček_3 Cvrčkovia Sklené 21.9 21.9
2. 30 LNX tripijo LNX robots Bratislava 28.6 28.6

LF subfinale

Rank Robot Team City Round 1 Best
1. 41 Cvrček_2 Cvrčkovia Sklené 22.8 22.8
2. 7 Nite 4 RGT.sk Trstená DNF DNF

Line Follower - Finals


7 Nite 4          
BEST ROBOTS
1. Cvrček_3
2. LNX tripijo
3. Cvrček_2
4. Nite 4
     
    7 Nite 4 , ,    
    42 Cvrček_3 , , 31.1    
10 LI9 ,        
42 Cvrček_3 , 30.4    
    42 Cvrček_3 , 22.1, 21.9  
    30 LNX tripijo , 33.8, 28.6  
142 µBot ,          
30 LNX tripijo 33.8, 32.4    
    30 LNX tripijo 28.1, 36.6, 28.9    
    41 Cvrček_2 20.8, , 29.1    
         
41 Cvrček_2